About the Conference

Each of Florida’s school districts selects their top 11th grade students in the areas of Science, Technology, Engineering or Mathematics (STEM). Each scholar, along with their parents, will travel to Orlando for an extraordinary two-day program designed to bring together scholars from around the state, connect them with employers that specialize in the STEM fields, and create a networking opportunity between the scholars and schools from Florida’s College and State University System. This year’s program will bring 103 high school STEM scholars together to conduct a “think tank” on tough Florida challenges. The two-day program honors each scholar for their significant academic accomplishments and celebrates the potential they represent for our communities and state. In addition to the honor the scholars receive from the Commissioner of Education, the Chancellor of K-12 Public Schools and the Chancellor of Innovation, representatives from Florida’s colleges and universities meet with the students to discuss higher education opportunities available to them in Florida. This includes workshops for college applications and informational sessions on college funding for students and their parents!

Save the Date! This year's conference will be held June 28 - 29, 2021.

IMPORTANT DATES

December 14 - January 15 — Districts Submit Scholar Information

TBD — Scholar Packets Mailed (Tentative)

TBD — Scholar Responses Due (Tentative)

March 1 - March 26 — Recruitment Fair Table RSVPs Accepted from Higher Ed Institutions

April 2 - June 28 — Scholar Pre-Event Survey Open

June 28 - June 29 — Sunshine State Scholars 2021

June 30 - July 20 — Scholar Post-event Survey Open

Students & FamiliesRecruitment Fair SchoolsFLDOE


2020 Virtual Sunshine state scholars

Alachua

Bill Zhao

Eastside High School

Baker

Benjamin Smith

Baker County High School

Bay

Thomas Nguyen

Bay High School

Bradford

Nadia Gross

Bradford High School

Brevard

Henry Bae

Eau Gallie High School

Brevard

Nathan Foo

West Shore JR SR High School

Broward

Ben Elhadad

Nova High School

Broward

Natalie Schlecht

Millennium 6-12 Collegiate Academy

Broward

Nia Whittle

Coral Glades High School

Calhoun

Morgan Yoder

Blountstown High School

Charlotte

Jacob Immich

Charlotte High School

Citrus

Sumanth Chandrupatla

Lecanto High School

Clay

Jarahn Johnson

Oakleaf High School

Collier

Corazon Holloway

Lely High School

Collier

Kathryn Regala

Naples High School

Columbia

Joshua Cohen

Columbia High School

DeSoto

Alexis Gonzalez

DeSoto County High School

Dixie

Kyleigh Landrum

Dixie County High School

Duval

Brianna Borbely

Douglas Anderson School of the Arts

Duval

Jacob Gazaleh

Samuel Wolfson School for Advanced Studies and Leadership

Duval

Marlon Griggs

Robert E. Lee High School

Escambia

Michael Dixon

J.M. Tate High School

Escambia

George Prettyman

Pensacola High School

FAMU Lab School

Eliexia Knight

Florida A&M University Developmental Research School

FAU Lab School

Hanna Phelps

Florida Atlantic University High School

Flagler

Jack Moffatt

Flagler Palm Coast High School

FSDB

Jonathan Carver

Florida School for the Blind

FLVS

Jacob Garrett

Florida Virtual School Full Time 9-12

Franklin

Kenlea Stephens

Franklin County School

FSU Lab School

Saiabhinav Devulapalli

Florida State University Schools

Gadsden

Ya'mya Roberts

Gadsden County High School

Gilchrist

Joanne Kreinbihl

Bell high School

Glades

Lizbeth Ruiz

Moore Haven Middle High

Gulf

Aeidyn Jones

Wewahitchka High School

Hamilton

Rachel Armstrong

Hamilton County High School

Hardee

Haven Gray

Hardee Senior High School

Hendry

Evelyn Jones

Clewiston High School

Hernando

Zander Litwin

Nature Coast Technical High School

Highlands

Joshua Farless

Avon Park High School

Hillsborough

Samuel Glickman

Steinbrenner High School

Hillsborough

Ankit Patel

Plant City High School

Hillsborough

Angelina Phan

Alonso High School

Holmes

Gracie Mitchell

Poplar Springs High School

Indian River

Tessa Johnson

Vero Beach High School

Jackson

Henry Sims

Marianna High School

Jefferson

Xander Ames

Jefferson County  K-12: A Somerset School

Lafayette

Jackson Powers

Lafayette High  School

Lake

Elena Caldwell

Lake Minneola High  School

Lake

Malia Perez

South Lake High School

Lee

Kevin Dimaculangan

Dunbar High School

Lee

Sierra Edelstein

North Fort Myers High School

Leon

Akash Bhat

James S. Rickards

Levy

Abigail Lowrimore

Williston Middle High School

Liberty

Richard Ramsey

Liberty County High School

Madison

Matthew Gassler

James Madison Preparatory High School

Manatee

Madison Burt

Manatee High School

Manatee

Sean Davis

Braden River High School

Marion

Picabo Lesh

Forest High School

Marion

Andy Shar

Vanguard High School

Martin

Jade Nunez

Clark Advanced Learning Center

Miami-Dade

Robert Lageyre

Center for International Education: A Cambridge Associate School

Miami-Dade

Josh Lian

John A. Ferguson Senior High School

Miami-Dade

Jordan Umlas

Miami beach Senior High School

Monroe

Katerina Nikiforova

Marathon High School

Nassau

John Paul Nedelcu

Fernandina Beach High School

Okaloosa

Makenzie Marez

Fort Walton Beach High School

Okeechobee

Cristian Trejo

Okeechobee High School

Orange

Tyler Hull

East River High School

Orange

Daniel Moraes

Colonial High School

Orange

Mai-Ly Thompson

Boone High School

Osceola

Amanuel Geleta

Osceola School for the Arts

Osceola

Santiago Parra Alvarez

Harmony High School

Palm Beach

Alex Gaynor

Spanish River Community High School

Palm Beach

Alex Johnson

Boca Raton Community High School

Palm Beach

Vismay Sharan

Atlantic Community High School

Pasco

Julia Hodierne

Land O'Lakes High School

Pasco

Theodosis Tsengouras

River Ridge High School

Pinellas

Ryan Smith

Lakewood High School

Pinellas

Michelle Uvieghara

Palm Harbor University High School

Pinellas

Victor Xie

St. Petersburg High School

Polk

Jessica Puttman

Summerlin Academy at Bartow High School

Polk

Madeleine Reynolds

Lake Gibson High School

Polk

Diego Verdaguer

Harrison School of the Arts

Putnam

Makayla Shaffer

Crescent City High School

Santa Rosa

Justin Liaw

Pace High School

Sarasota

Helen Cala-Guerra

Sarasota High School

Sarasota

Julia Kourelakos

Pine View School

Seminole

Hannah Luft

Lake Mary High School

Seminole

Katherine Walsh

Lyman High School

St. Johns

Sophia Brecko

Saint Augustine High School

St. Johns

Alan Michael

A.D. Nease High School

St. Lucie

Malaica Ashley

Lincoln Park Academy

St. Lucie

Harlem Lilley

Treasure Coast High School

Sumter

Rachael Yacuzzo

South Sumter High School

Suwannee

Barrett Young

Branford High School

Taylor

Cole English

Taylor County High School

UF Lab School

Katrina Jean-Charles

P.K. Yonge Developmental Research School

Union

Hayden Johnson

Union County High School

Volusia

Meryl Liu

Spruce Creek High School

Volusia

Daniel O'Brien

Atlantic High School

Wakulla

Gracie Lawhon

Wakulla High School

Walton

Fisher Marks

South Walton High School

Washington

Isaac Berry

Chipley High School

Resources

thank you to our generous sponsors